رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان آذربایجان غربی گفت : محوطه تاریخی بسطام در شهرستان چایپاره و تپه حسنلوی نقده برای ثبت در فهرست جهانی انتخاب ومدارک آنها برای ثبت در آثار تاریخی جهانی ارسال شده است . 

                      تپه حسنلو

اسدالله علیزاده در گفتگو با ایرنا افزود : محوطه تاریخی بسطام سومین محوطه بزرگ مربوط به هزاره اول پیش از میلاد مسیح در ایران است. وی تاکید کرد : این محوطه از نظر وسعت سومین محوطه شناخته شده اورارتویی در جهان است که بر اساس کتیبه باقیمانده از روسای دوم ، پادشاهان اورارتوها ، در سالهای 685 تا 645 قبل از میلاد ساخته شده است. وی اظهار کرد : این قلعه در ضلع جنوبی روستای بسطام از توابع چایپاره، بر بالای کوهی مشرف به دشت و دره بسطام بنا شده است. وی افزود : قلعه بسطام از سه قسمت پایین قلعه ( دروازه های محل استقرار سربازان اصطبل اسب ها ) ، میان قلعه ( معبد خدای خدایان اورارتو و یکی از انبارهای بزرگ آذوقه ) و بالا قلعه شامل ارگ و کاخ پادشاهی تشکیل شده است .

علیزاده ادامه داد : تپه حسنلوی نقده نیز به عنوان محوطه مبنا در لایه نگاری و گاه نگاری تاریخی شمالغرب ایران است. وی گفت : این تپه که شهرت جهانی دارد بقایای یک شهر د‍ژمانایی در هزاره اول پیش از میلاد است. وی ادامه داد : معروف ترین شی کشف شده از تپه حسنلو که ارزش تاریخی بالایی دارد و دارای شهرت جهانی است جام زرینی است که در کاوشهای 50 سال پیش ، از این محل به دست آمده است .

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان آذربایجان غربی گفت : حسنلو مرکز پروژه مشترک باستان شناسی سابق ایران و دانشگاه پنسیلوانیا در شمالغرب ایران بوده و در سال 1954 توسط دکتر رابرت دایسون مورد کاوش قرار گرفته است .

تا کنون دو اثر تاریخی آذربایجان غربی شامل مجموعه باستانی و تاریخی و فرهنگ تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران در ردیف آثار جهانی از سوی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است .

هفته نامه حیدر بابا – شماره 296