کلنگ زنی طولانی ترین تله کابین دنیا در ارومیه همزمان با هفته دولت

ساخت طولانی ترین تله کابین دنیا با مشارکت ارزی دو شرکت خارجی به طول 36 کیلومتر و در سه فاز در ارومیه آغاز خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: همزمان با هفته دولت، کلنگ مرحله اول از نخستین فاز طولانی ترین تله کابین دنیا و مجتمع‌های تفریحی و گردشگری این تله کابین با حضور استاندار آذربایجان غربی و جمعی از مسوولان اجرایی استان در روز شنبه، 6 شهریور ماه در منطقه جانوسلو ارومیه به زمین زده خواهد شد. اسدالله علیزاده تصریح کرد: مرحله اول از نخستین فاز طرح تله کابین ارومیه، از جانوسلو تا کوه سیر در مسیری به طول 4125 متر ساخته میشود. که ایستگاه جانوسلو با ارتفاع 1500 متر از سطح آبهای آزاد دنیا، را به ایستگاه کوه سیر با ارتفاع 2230 متر متصل خواهد کرد.

علیزاده، سرعت تله کابین در این مسیر را 6 متر بر ثانیه اعلام و اظهار کرد: این تله کابین با 86 کابین 6 نفره ظرفیت حمل 2000 نفر در ساعت را دارد و مدت انتقال گردشگر در این مسیر 17 دقیقه خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به این‌که فاز اول این طرح به مدت 250 روز تعریف شده و شامل سه مسیر خواهد بود، گفت: مرحله اول جانوسلو تا کوه سیر به طول 4125 متر، مرحله دوم جانوسلو به گلشهر دو به طول 1875 متر و مرحله سوم گلشهر دو تا بنددر 3.5 کیلومتر خواهد بود.

علیزاده خاطرنشان کرد: فاز اول این طرح در مسیری به طول 8.5 کیلومتر از جانوسلو به کوه ایو علی کنار جاده بند ارومیه، فاز دوم از ایوعلی تا سد شهر چایی به طول 12 کیلومتر و فاز سوم از سد شهرچایی تا پیست اسکی خوشاکو به طول 15.5 کیلومتراحداث می‌شود.

وی بیان کرد: این تله کابین با اعتباری در حدود پنج هزار میلیارد ریال و 120 میلیون یورو توسط بخش خصوصی و با مشارکت 2 شرکت ایتالیایی و ترکیه‌ای ساخته خواهد شد.

چشم انداز این تله کابین شامل منطقه نمونه گردشگری بند و شهر چایی ارومیه به همراه چشم انداز زیبای دریاچه ارومیه و مرز ایران با کشورهای عراق و ترکیه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا