شهرام ناظری در کنگره بین المللی شمس تبریزی برنامه اجرا می کند.

رضا محبوبی - مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربیکنسرت موسیقی شهرام ناظری، اجرای مراسم سنتی مثنوی خوانی در محل هتل ثمین خوی، اهدای نشان بارگاه مولانا توسط بیست و سومین نواده مولانا به شهرام ناظری از جمله برنامه‌های این کنگره بین المللی است. کنگره بزرگداشت شمس تبریزی از 16 الی 20 آبان ماه جاری در شهرهای ارومیه و خوی برگزار می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی از اجرای کنسرت موسیقی شهرام ناظری در کنگره بین المللی شمس تبریزی خبر داد.

رضا محبوبی ظهر چهارشنبه در جلسه کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی آذربایجان غربی افزود: اجرای سخنرانی های کنگره علمی، برگزاری کنسرت موسیقی شهرام ناظری، اجرای مراسم ستنی مثنوی خوانی در محل هتل ثمین خوی، اهدای نشان بارگاه مولانا توسط بیست و سومین نواده مولانا به استاد شهرام ناظری از جمله برنامه های این کنگره بین المللی است.

وی با بیان اینکه در کنگره شمس 60 میهمان خارجی از کشورهای مختلف حضور می یابند، بیان داشت: در این راستا آماده سازی محیط شهر و خیابان ها از بدو ورود به فرودگاه تا هتل برای این مهمانان ضروری است.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی از حضور سفرای فرهنگی سازمان اکو نیز در این کنگره خبر داد و اظهار داشت: هر یک از دستگاه های اجرایی استان باید ابتکارات خود را در این زمینه به کار گیرند.

محبوبی افتتاح نمایشگاههای خط و نقاشی در خوی، رونمایی از تندیس مشاهیر استان در پارک ائللرباغی ارومیه، اجرای شب شعر در دانشگاه ارومیه، کنگره علمی، تاثیر آیات و روایات در شکل گیری افکار و شخصیت شمس را از برنامه های هفته آینده که به عنوان آخرین هفته از ماه فرهنگی نامگذاری شده است، عنوان کرد.

وی با تاکید بر تبلیغ محیط درون سازمانی، خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش آذربایجان غربی فضای تبلیغی را باید تا پایین ترین سطح اجرا کند که به صدا در آمدن زنگ شمس، ارائه موضوع انشا و برگزاری اردوهای مزار شمس می تواند در این زمینه موثر باشد.

این مقام مسئول گفت: لازم است تا تمام مهمانسراها و خودروهای تشریفاتی ادارات استانی نیز آماده استقبال از مسافران خارج از استان و خارج از کشور باشند تا در صورت ایجاد مشکل احتمالی بتوان آنها را در این مهمانسرا ها سکونت داد.

قرار است در نخستین روز این کنگره شش نفر از شخصیت‌های علمی کشوری در ارتباط با تاثیر آیات و روایات در آثار شمس و مولانا سخنرانی ‌کنند.

ادامه بخش علمی کنگره در خوی انجام میگیرد و در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 24 نفر از اساتید مربوطه مقالات علمی خود را ارائه می کنند. اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری با حضور اندیشمندان و محققان در شناسایی و معرفی شمس تبریزی به عنوان یک مجموعه فرهنگی توریستی در شهرستان خوی بسیار موثر است. مراسم اختتامیه کنگره شمس در روز چهارشنبه بیستم آبان ماه با حضور مسئولان کشوری و مسئولان خارجی و تمام علاقمندان در محل اداره ارشاد اسلامی شهرستان خوی برگزار می شود .

شمس در ادبیات فارسی و عربی و دانش‌های متداول زمان خود سرآمد بود و با توجه به اینکه سوابق فرهنگی ضامن قدرت و بقای فرهنگ مردم است وجود مقبره شمس تبریزی در شهرستان خوی علاوه بر جنبه اقتصادی به لحاظ فرهنگی نیز حائز اهمیت است. محوریت امسال کنگره شمس تبریزی، پیوند فرهنگی مقبره شمس در خوی و مقبره حافظ در شیراز است و این پیوند در 20 مهر ماه بصورت رسمی در شیراز انجام شده و ادامه آن نیز با حضور مسئولان کشوری و چهره های مطرح فرهنگی و شمس شناسان در خوی انجام می شود و به همین مناسبت روز 20 مهر ماه تا 20 آبان بنام ماه فرهنگی نامگذاری شده است.

کنسرت استادان بزرگ آواز کشور و جهان شهرام ناظری و عالم قاسم اف در این کنگره برگزار می شود، و با حضور شخصیت های شاخص فرهنگی و هنری و 150 نفر از شمس شناسان و مولوی شناسان داخلی و خارجی در این کنسرت در محل مزار شمس تبریزی و هتل ثمین برگزار می گردد.

منبع: ارومیه - خبرگزاری مهر