به نظر شما هدف یک گردشگر از رفتن به ساحل دریا،  دامنه کوه، جنگل و بطور کلی " سفر " چه می تواند باشد؟

 نیازهای زیبایی شناسانه، آشنایی با جاذبه های گردشگری، تفریح، سلامت جسمانی و بسیاری عوامل دیگر، همه و همه دست به دست هم می دهند تا دلایل آغاز یک سفر باشند اما بی تردید یکی از اساسی ترین و بزرگترین خواستها و نیازهای انسان، رسیدن به آرامش روحی و روانی و دور بودن از سر و صدا و دغدغه های زندگی ماشینی است.

حال تصور کنید هنگام سفر به یک منطقه گردشگری با صدای وحشتناک گلوله های توپ و ادوات جنگی روبرو شوید!! چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ طبیعتا علاوه بر اینکه نیازهای روحی حاضرین تامین نشده بلکه نگرانی و اضطراب ایجاد شده موجبات ترک منطقه را فراهم خواهد آورد.

این همان اتفاقی است که سالهای سال در نزدیکی شهر قوشچی و در کنار مجتمع گردشگری باری قوشچی رخ می دهد و ظاهرا پایانی بر آن نیست! در هفته های اخیر هم طنین صدای گلوهای توپ بر شهر قوشچی و روستاهای اطراف سایه افکند!


  

 سوال اینجاست!

در استانی که گردشگری یکی از مهمترین ظرفیت های آن است چرا چنین حرکتی باید در یک منطقه گردشگری و کنار یک مجتمع گردشگری صورت گیرد و تا چه زمانی شاهد فعالیتهای اینچنینی ضد گردشگری خواهیم بود؟! مگر نه اینکه هر چیزی زمان و مکانی دارد؟ آیا درک این مسئله که برگزاری چنین مانورهایی باید دور از مناطق مسکونی و همچین مناطق گردشگری باشد دشوار است؟ آیا وقت آن نرسیده تا خط بطلانی بر این عمل ناصحیح بکشیم؟ آیا زمان آن نیست تا برای آبادانی شهر و استان خود گام های سازنده و موثری برداریم؟ به امید پیشرفت و سرافرازی آذربایجان غربی

نویسنده: رحیم پوراسد